Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 14. studenoga 2019.

Stručno interaktivno predavanje na temu „Šećerna bolest kao javnozdravstveni problem – važnost ranog otkrivanja“, održala je Vilma Kolarić, dipl. med. techn., glavna sestra Sveučilišne klinike za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma Vuk Vrhovac, je predavanje „Osnovni principi liječenja – prehrana i terapija šećerne bolesti“ održala  Snježana Gaćina, dipl.med.techn, također iz Sveučilišne klinike Vuk Vrhovac.  

Brojne okupljene je na početku pozdravila pročelnica županijskog upravnog odjela nadležnog za zdravstvo Martina Gregurović Šanjug, koja je ovom prilikom istaknula: „Kad govorimo o dijabetesu u našoj županiji ima 16 tisuća oboljelih, a to je podatak s kojim raspolaže Udruga oboljelih od dijabetesa. Ta brojka je viša od državnog prosjeka i nešto viša od prosjeka od prosjeka razvijenijih zemalja. Većina onih koji su oboljeli od dijabetesa, oboljeli su od dijabetesa tipa 2 koji se itekako može spriječiti vlastitom odgovornošću za zdravlje odnosno kretanjem i prehranom“ – rekla je pročelnica Gregurović Šanjug te upozorila kako dijabetes pogađa sve mlađu populaciju i da se može pojaviti i u najranijoj dobi.

Glavna sestra Sveučilišne klinike za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma Vuk Vrhovac Vilma Kolarić napomenula je kako novija istraživanja pokazuje da prođe i po nekoliko godina prije nego što se dijabetes otkrije. „Nekad su  prvi simptomi bili pojačana žeđ, pojačano mokrenje i jaka glad, a pacijenti su gubili na težini, no današanje vrijeme prođe po nekoliko godina bez simptoma, a da se zatim otkrije da je osoba oboljela. Bit je da se čim prije otkrije i da se čim prije počne s liječenjem“ – naglasila je glavna sestra Kolarić te dodala kako su najgore komplikacije šećerne bolesti problemi s vidom, problemi sa stopalom odnosno tzv. dijabetičko stopalo, bolovi u nogama  poput žarenja i pečenja , komplikacije s bubrezima, ali i kardiovaskularne komplikacije odnosno visoki tlak i infarkt.

Snježana Gaćina iz Sveučilišne klinike za dijabetes, endokrinologiju i bolesti metabolizma Vuk Vrhovac poručila je kako u prehrani treba koristiti maslinovo ulje, meso životinja i agrume koji uspijevaju u Hrvatskoj, obrano mlijeko, sir, voće, povrće, žitarice u umjerenim količinama. –„Bitna je svakodnevna tjelovježba. Ona treba biti ujednačena kroz cijeli tjedan. Trebala bi trajati tjedno 150 minuta, a preporuča se vježbati tri puta tjedno po 30 minuta, što može biti i obična šetnja“ – rekla je  je Snježana Gaćina.