Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 15. svibnja 2015.

Obzirom na trend porasta broja jednoroditeljskih obitelji, cilj stručnog skupa bio je dati smjernice stručnjacima s područja Županije kako se prilagoditi ovoj obiteljskoj strukturi i pružiti im potrebnu pomoć.

 

Zamjenica župana Jasna Petek u uvodnom govoru osvrnula se na statističke pokazatelje koji idu u prilog porasta broja razvoda i samim time jednoroditeljskih obitelji (prema zadnjem popisu stanovništva u Krapinsko-zagorskoj županiji bilo je 5012 obitelji majki s djecom, i 1044 obitelji očeva s djecom). Naglasila je kako su temelji zdrave obitelji zajedništvo i predanost neovisno o njenoj strukturi, a uloga stručnih službi je da upravo iz različitosti stvore prednosti za sve njezine članove i pruže im potrebnu podršku.

 

Prof.dr.sc. Ninoslava Pećnik sa Studijskog centra socijalnog rada, Pravnog fakulteta, Sveučilišta u Zagrebu, govorila je o izazovima i mogućnostima podrške jednoroditeljskim obiteljima. U svom predavanju predstavila je rezultate istraživačkog projekta u kojem je sudjelovala pod nazivom ‘Jednoroditeljske obitelji: Osobni doživljaj i stavovi okoline’ koji se provodio od 2001. do 2003. godine kao i renomiranih europskih istraživanja na tu temu.

 

Spomenula je teškoće s kojima se susreću jednoroditeljske obitelji poput ekonomskog pritiska i povećane stope rizika od siromaštva, većih napora u odgoju djece, što se odražava na zdravlje i dobrobit roditelja, nerazumijevanja okoline, nezaposlenosti ili prezaposlenosti, samoće i usamljenosti i slično. Zaključno je ukazala na važnost podrške jednoroditeljskim obiteljima naglasivši kako je pravo roditelja imati osigurane uvjete za pozitivno roditeljstvo, a na zajednici je osigurati resurse, poticati i omogućiti roditeljima podršku, usvajanje vrednota i učenje vještina.

 

Tanja Cujzek, predstojnica Podružnice Obiteljski centar, Centra za socijalnu skrb Krapina, prisutne je informirala o oblicima podrške jednoroditeljskim obiteljima nastalih razvodom braka koje pruža Podružnica Obiteljski centar poput roditeljskog savjetovanja, psihosocijalne pomoći i podrške roditeljima i djeci. “Kako bi podrška bila adekvatna izrazito je značajno poznavanti specifičnosti potreba i problema, a u tom aspektu važno je krenuti od prepoznavanja i razumijevanja njihovih snaga. Taj potencijal pomaže u kreiranju okoline koja će biti poticajna za obitelj, uz doprinos stručnjaka u osmišljavanju primjerenih intervencija i modela podrške“ – istakla je Tanja Cujzek.

 

Na kraju skupa zaključeno je da na društvu i zajednici, ali u prvom redu na svakome od nas pojedinačno, leži obaveza da budemo otvoreni za promjene, da ih prihvaćamo kao takve i smanjimo vlastite predrasude prema novim i drugačijim obiteljskim strukturama. Ukoliko cjelokupna zajednica ne podržava sve te promjene, „netradicionalne“ obitelji će mnogo teže izvršavati svoju primarnu zadaću.

 

Krapinsko-zagorska županija u sklopu svog programa socijalne skrbi pruža razne oblike podrške obiteljima. Pravo na jednokratnu novčanu pomoć obiteljima za treće i svako daljnje dijete u iznosu od 1.000 kuna, ostvarile su prošle godine 200 obitelji, za što je prošle godine izdvojeno 200.000 kunu.

 

Jednokratnu novčanu pomoć samcima ili obiteljima ostvarile su prošle godine 248 obitelji, za što je prošle godine izdvojeno 280.000 kunu.

 

U okviru prava na jednokratne novčane pomoći obiteljima za sufinanciranje troškova nabave udžbenika i drugih nastavnih sredstava za učenike osnovnih i srednjih škola, posebni su kriteriji za jednoroditeljske obitelji,a ukupno je u prošloj godini pravo ostvarilo 354 obitelji za što je izdvojeno 255.750 kuna.

 

Također, prema čl. 10., st. 4. Pravilnika o dodjeli stipendija, učenicima-studentima koji su djeca samohranih roditelja na ukupni broj ostvarenih bodova dodaje se još 10 bodova. U 2015. godini 6 učenika i 1 student koji su djeca samohranih roditelja, ostvarili su pravo na županijsku stipendiju.

 


Fotogalerija