Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 6. prosinca 2014.

U ponedjeljak, 24. studenoga održana je tematska sjednica Odbora za poljoprivredu Županijske skupštine Krapinsko-zagorske županije. Predsjedao je predsjednik odbora Stjepan Horvat. Prva točka na dnevnom redu bila je:

 

Izvješće o provedbi mjera ruralnog razvoja 2012.-2014. godine.

 

Izvješće je predstavio v.d. pročelnika Upravnog odjela za gospodarstvo, poljoprivredu, promet, komunalnu infrastrukturu i EU fondove Luka Čuljak

 

Krapinsko-zagorska županija provodi mjere ruralnog razvoja koje su donesene Strategijom ruralnog razvoja Krapinsko-zagorske županije 2011.-2013. te Odlukom o mjerama ruralnog razvoja 2014.-2015. Cilj mjera je poticati ruralni razvoj na sljedećim razinama: 1. poboljšanje situacijske analize gospodarstva županije, 2. povećanje prihoda lokalnom stanovništvu, 3. razvoj gospodarske djelatnosti i dovođenje poljoprivrednih proizvoda na višu konkurentniju razinu 4. ostanak stanovništva u ruralnim područjima (posebno mladih) i omogućavanje povratka stanovništva iz urbanih u ruralne krajeve te 5. povećanje iskorištenosti novčanih sredstava koja se pružaju iz nacionalnih programa i programa EU za ruralni razvoj.

 

Mjere ruralnog razvoja Krapinsko-zagorske županije dostupne su čitavom nizu korisnika:

1. korisnicima registriranim kao poljoprivredna gospodarstva, 2. udruženjima poljoprivrednika i šumoposjednika, 3. jedinicama lokalne samouprave, regionalnim i lokalnim institucijama, 4. lokalnim akcijskim grupama, 5. fizičkim i pravnim osobama u rangu mikro poduzeća, 6. proizvođačkim grupama u sektoru voća i povrća, 7. proizvođačkim organizacijama u sektoru voća i povrća i 8. udrugama upisanim u registar udruga u Uredu državne uprave u Krapinsko-zagorskoj županiji

 

Od 2012. do 2014. godine provodile su se sljedeće mjere ruralnog razvoja:

1. Edukacija za korisnike mjera ruralnog razvoja

Organiziranje predavanja, savjetovanja, tečajeva i seminara iz područja ruralnog razvoja i tehnologije i organizacije poljoprivredne proizvodnje. Posjeti stručnim i znanstvenim institucijama, tvrtkama i gospodarstvima vezano uz ruralni razvoj i tehnologiju i organizaciju poljoprivredne proizvodnje. Sudjelovanje na predavanjima, savjetovanjima, tečajevima i seminarima iz područja ruralnog razvoja i tehnologije i organizacije poljoprivredne proizvodnje. Osposobljavanje mljekar-sirar i osposobljavanje za knjigovođu na OPG-u.

 

2. Potpore za pripremu projekata

Priprema projektne dokumentacije za IPARD natječaje, EU i nacionalne programe

Ova mjera se provodila s ciljem pripreme projektne dokumentacije za mjere ruralnog razvoja i projekte koji se financiraju iz državnog proračuna i fondova EU.

Podmjera: Potpora za legalizaciju objekata poljoprivredne namjene

Ovu mjeru Krapinsko-zagorska županija ove godine provodi prvi put. Njezin cilj je povećanje broja legaliziranih objekata poljoprivredne namjene što je preduvjet za prijavljivanje na EU fondove.

 

3. Poticanje komercijalizacije tradicionalnih poljoprivredno-šumskih prehrambenih  

    proizvoda i tradicionalnih zagorskih jela

Kupnja opreme od ovlaštenog dobavljača namijenjene za opremanje objekata za skladištenje, preradu i pripremu tradicionalnih poljoprivredno-šumskih prehrambenih proizvoda i tradicionalnih zagorskih jela. Registracija objekata za skladištenje, preradu i pripremu tradicionalnih poljoprivredno-šumskih prehrambenih proizvoda i tradicionalnih zagorskih jela.

Podmjera: Potpora za investicijska ulaganja

Izgradnja gnojišta sukladno nitratnoj direktivi, izgradnja dezinfekcijskih barijera, opremanje objekata za čuvanje i preradu mlijeka, opremanje objekata za skladištenje ratarskog i industrijskog bilja za ishranu stoke, opremanje objekata za doradu, preradu, pakiranje i skladištenje voća, opremanje objekata za doradu, preradu, pakiranje i skladištenje povrća, opremanje objekata za doradu, preradu, pakiranje i skladištenje povrća, opremanje objekata za preradu grožđa, proizvodnju i čuvanje vina i opremanje objekata za doradu, preradu, pakiranje i skladištenje proizvoda ekološke poljoprivredne proizvodnje.

 

4. Poticanje komercijalizacije tradicionalnih poljoprivredno-šumskih prehrambenih

    proizvoda i tradicionalne zagorske kuhinje

Dizajn i izrada promotivnog materijala za proizvode na Listi autohtonih poljoprivredno-šumskih prehrambenih proizvoda i jela tradicionalne zagorske kuhinje. Oglašavanje za proizvode koji su na Listi (Puran zagorskih brega, Bagrem med zagorskih brega, Zagorski štrukli, Autohtone sorte vinove loze, Kukuruzna zljevka, Zagorski sir, Zagorski mlinci, Bućnica).

 

5. Uspostava i jačanje proizvođačkih grupa i proizvođačkih organizacija

Osnivanje proizvođačke grupe i izrada Plana priznavanja proizvođačke grupe; ulaganja vezana uz provedbu odobrenog Plana priznavanja proizvođačke grupe od strane Ministarstva; osnivanje proizvođačke organizacije i izradu Operativnog programa rada proizvođačke organizacije i ulaganja vezana uz provedbu Operativnog programa rada odobrenog od strane Ministarstva

 

6. Potpora samoopskrbnim gospodarstvima koja proizvode za vlastite potrebe i

    tržište

Cilj ove mjere je očuvanje manjih poljoprivrednih gospodarstava kojima zbog reforme poticaja ili iznenadnih tržišnih poremećaja prijeti gubitak dohotka. Njezino financiranje je bilo podijeljeno po sektorima na sektor govedarstva i sektor svinjogojstva. Krapinsko-zagorska županija je najviše sredstava u 2014. godini predvidjela upravo za ovu mjeru, a njoj se odazvao i najveći broj korisnika.

 

7. Poticanje razvoja turističkih djelatnosti

Dogradnja ili adaptacija objekata za pružanje ugostiteljskih usluga u agroturizmu; opremanje objekata s namjenom pružanja ugostiteljskih usluga u agroturizmu; ulaganje u uređenje turističkih sadržaja za pružanje turističkih usluga u agroturizmu i gradnja, dogradnja ili adaptacija objekata za pružanje usluga smještaja u agroturizmu.

 

8. Poticanje i promicanje integrirane i ekološke poljoprivredne proizvodnje na

    području Krapinsko-zagorske županije

Potpora u iznosu od 1.200,00 kuna po hektaru površine, odnosno proporcionalno površini pod integriranom proizvodnjom. Povrat punog iznosa troškova stručne kontrole i dobivanja potvrdnice u ekološkoj proizvodnji.

 

9. Očuvanje i unapređenje kulturnog naslijeđa, seoskih običaja i manifestacija

Cilj ove mjere je promocija kulturnog nasljeđa i običaja sela te promocija i prodaja tradicijskih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i tradicijskih suvenira, očuvanje kulturnog nasljeđa i seoskih običaja te održavanje manifestacija (Sajamska izložba 100% zagorsko u Zagrebu i Rijeci, Babičini kolači, Štruklijada, Sajam vina u Bedekovčini, Izložba i ocjenjivanje meda…)

 

10. Revitalizacija i valorizacija prirodno i krajobrazno vrijednih područja

Financiraju se troškovi identifikacije ugroženih staništa rijetkih i zaštićenih biljnih vrsta, troškovi identificiranja vlasnika pojedinih parcela na ugroženim staništima rijetkih i zaštićenih biljnih vrsta, troškovi održavanja sastanka dionika ugroženih staništa (vlasnici parcela, lokalno stanovništvo, predstavnici nadležnih institucija i ostali) s ciljem edukacije lokalnog stanovništva, troškovi definiranja modela za očuvanje staništa, troškovi košnje travnjaka, troškovi uklanjanja drvenastih biljaka sa ugroženih staništa te troškovi promocije projekta. Aktivnosti se provode u suradnji s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Krapinsko-zagorske županije,

 

11. Ostale mjere

a) Unapređenje rada udruga

Ulaganje u opremu za poboljšanje uvjeta u poljoprivrednoj proizvodnji, za skladištenje, čuvanje i preradu poljoprivrednih proizvoda. Marketinška priprema poljoprivrednih proizvoda te nastup na sajmovima i izložbama unutar Republike Hrvatske i EU

b) Nabava opreme i poljoprivrednih strojeva unutar strojnih prstena.

Kupnja opreme i poljoprivrednih strojeva za poboljšanje uvjeta rada u poljoprivrednoj proizvodnji, uvjeta prerade i skladištenja poljoprivrednih proizvoda.

 

Preko javnih poziva provođene su 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8. i 11. mjera. Ukupno je od 2012. do 2014. godine raspisano 30 Javnih poziva za prijavu na mjere ruralnog razvoja. Zaprimljeno je 2565 prijava od kojih su odobrene potpore za 2281 korisnika. Za ove javne pozive planirano je 6.630.000,00 kuna, a isplaćeno je 5.608.658,60 kuna. Iskorištenost novčanih mjera iznosi 85%

U 2012. godini je mjere ruralnog razvoja, po Javnim pozivima, uživalo 170 korisnika. Za njihovu realizaciju je planirano 2.140.000,00 kuna, a isplaćeno 1.937.434,70. Iskorištenost novčanih mjera iznosi 90%.

U 2013. godini je mjere ruralnog razvoja, po Javnim pozivima, uživalo 177 korisnika. Za njihovu realizaciju je planirano 2.140.000,00 kuna, a isplaćeno 1.685.233,60. Iskorištenost novčanih sredstava iznosila je 79%.

U 2014. godini je mjere ruralnog razvoja, po Javnim pozivima, uživalo 1934 korisnika. Za njihovu realizaciju planirano je 2.350.000,00 kuna, a isplaćeno 1.985.990,32. Iskorištenost novčanih mjera iznosi 85%.

Ovakav rast broja korisnika u 2014. godini posljedica je proširenja mjere potpore samoopskrbnim gospodarstvima koja proizvode za vlastite potrebe i tržište. Nju je ove godine uživalo čak 1835 korisnika.

Ukupno je za provođenje mjera ruralnog razvoja Krapinsko-zagorske županije isplaćeno 6.989.735,00 kuna. Iskorištenost prema godinama iznosi: 85% u 2012. godini, 83% u 2013. godini i 85% u 2014. godini.

 

Osim potpore samoopskrbnim gospodarstvima koja proizvode za vlastite potrebe i tržište, od poljoprivrednih gospodarstava su najviše prepoznate i sljedeće mjere: potpora za investicijska ulaganja u poljoprivredi, edukacija za korisnike mjera ruralnog razvoja, poticanje i promicanje integrirane i ekološke proizvodnje te održivog gospodarenja šumama.