Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 21. srpnja 2014.

prepoznaje organizacije civilnog društva kako pogodne subjekte za provođenje mjera županijskih programa i projekata. Sukladno tome velika je važnost transparentnog dodjeljivanja sredstava i nadzora trošenja dodijeljenih sredstava za provođenje, za županiju značajnih projekata. Uspostavljeni sustav financiranja projekata prepoznajemo kako pozitivan primjer dobre prakse, razvijen u svrhu transparentnijeg, koordiniranijeg i ciljanog financiranja rada organizacija civilnog društva.

Otvoreni prostor za napredak i razvoj civilnog društva, a posebice vezano za interese mladih, vidimo u prepoznavanju specifičnosti organizacija mladih i prilagođavanju načina provođenja specifičnih javnih politika, poput natječaja organizacijama mladih kako je navedeno u preporukama. 

PREPORUKE:

1. Uvažavajući specifičnosti organizacijskog oblika, ograničenost raspoloživog vremena i postojeću razinu upoznatosti sa birokratskim procedurama, prilikom postupku prijave na javne natječaje za sufinanciranje provedbe projekata i programa organizacija civilnog društva, uputno je organizacijama mladih i za mlade osigurati mogućnost naknadnih konzultacija, dopuna i manjih preinaka natječajne dokumentacije. Zadržavajući transparentnost, pozitivnom diskriminacijom potrebno je izjednačiti položaj organizacija mladih i onih za mlade, sa položajem općenito organizacija civilnog društva.

 

 

2. Nepostojanje jasne i definitivne zakonske definicije različitih oblika okupljanja mladih, a koji u ovom trenutku faktički postoje u društvenom životu ( mladeži političkih stranaka, vijeće učenika, sindikalnog udruženje osoba u radu s mladima) značajna je prepreka postizanju ravnopravnog položaja u apliciranju na edukacije, natječaje, imenovanje. Županijska uprava, u okviru svojih nadležnosti treba provesti savjetovanja i konzultacije sa zainteresiranima u svrhu artikuliranja problema prema institucijama nadležnima za njihovo ispravljanje.

 

3. Nezadovoljavajući administrativni kapaciteti organizacija mladih u vidu ne postojanja zaposlenih, stručnih tajnika i drugih djelatnika ostavljaju rad udruge na razini volonterskog dosega. Ne umanjujući važnost volonterstva kao iskrenog oblika djelovanja vođenog internom motivacijom, Savjet mladih želi ukazati na potrebu dopune volonterskog rada, profesionalnim uslugama. U tom kontekstu upućujemo županijsku upravu da izvidi mogućnosti poticanja osnivanja lokalnih Centara za mlade. Koncept rada Centra za mlade moguće je osmisliti na način da zaposlene osobe u Centru rade u funkciji tajnika, računovođa, projektnih menadžera i sl. za potrebe udruga s lokalnog područja, a koje su okupljena oko Centra.

 

Članovi Županijskog savjeta mladih također su raspravljali o izboru dizajnerskog rješenja logotipa Županijskog savjeta mladih i izvještaju sa plenarnog zasjedanja Regionalne mreže mladih. Sjednici su prisustvovali Vedran Bukvić, Perica Krušelj, Tina Lacković, Stjepan Sirovec, Alen Svečnjak, Mateja Štokan, Romeo Vincelj i Mihael Vučković te predsjednica Županijske skupštine Vlasta Hubicki, zamjenica župana za društvene djelatnosti Jasna Petek i Karlo Kralj, član upravnog odbora Mreže mladih Hrvatske.