Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 5. veljače 2020.

TIKA je razvojna agencija Vlade Republike Turske pri Ministarstvu kulture i turizma Republike Turske. Osnovana je 1992. godine, nakon čega ostvaruje institucionalni rast otvaranjem ureda u sve više i više država u kojima implementira visokokvalitetne projekte iz područja obrazovanja, zdravstva, kulture, sporta, obnove, poljoprivrede i stočarstva, opskrbe vodom i izgradnje vodocrpilišta te pružanja humanitarne pomoći. U Hrvatskoj je prisutna od ožujka 2016. godine, po stupanju koordinatora Haşima Koça na dužnost, koji je istaknuo da se u ovom kratkom razdoblju djelovanja u Hrvatskoj, TIKA se usmjerila na obrazovne, socijalne i kulturno-povijesne projekte. Od 2016. godine pa do danas, uspješno je implementirano 75 projekata ukupne vrijednosti ulaganja 2,5 milijuna eura“, rekao je Koç.

 

Događanju je nazočila i zamjenica župana Jasna Petek koja je rekla: „Puno sredstava povlačimo iz europskih fondova, pogotovo u sferi obrazovanja, zdravstva, kulture, gospodarstva, ali uvijek su nam dobrodošli i ostali izvori. TIKA – u smo prepoznali, a očito i oni nas, kao dobre partnere upravo u realizaciji nekih novih budućih projekata. Kada ugrubo zbrojimo projekte, europski novci na području KZŽ u posljednjih nekoliko godina premašuju 260 milijuna kuna, ali bez obzira na te vrijednosti, prilika koju pruža ta razvojna agencija Vlade Republike Turske je velika i treba je iskoristiti“, istaknula je zamjenica Petek.

 

Zamjenica ravnateljice Zagorske razvojne agencije i direktorica WBAF ureda u Hrvatskoj Helena Matuša istaknula je da je TIKA otvorena za sve projekte koji se tiču gospodarstva i socijalne uključivosti. „Otvorili smo razgovore o važnim projektima za županiju upravo kod rane intervencije, uključivanja i razvoja nekih programa za građane koji su u nepovoljnoj situaciji, kao i na području razvoja sportske infrastrukture i u sferi gospodarstva, podrške radu WBAF ureda u Hrvatskoj, poduzetnicima početnicima i razvoju novih instrumenata financiranja. Vrlo smo zadovoljni odazivom na ovu radionicu, kao i TIKA – om koja je na početku 2020. otvorila mogućnost da se već planiraju određene financijske potpore za 2021. godinu, što nam ostavlja dovoljno vremena za kvalitetnu pripremu i zatvaranje financijske konstrukcije“, rekla je Matuša te kao konkretnije primjere suradnje navela razgovore TIKA – e i Centra za odgoj i obrazovanje Krapinske Toplice te WBAF uredom u vidu da se osiguraju određene novčane nagrade u natjecanjima za start upove, u suradnji s Gospodarskom komorom. „Tu i zagorski načelnici i gradonačelnici koji imaju projekte na kojima bi mogli ostavriti suradnju s TIKA – om, a radi se uglavnom o društvenoj i socijalnoj infrastrukturi, sportskim terenima, dječjim igralištima, opremanju dječjih vrtića“, istaknula je Matuša. Radionici su prisustvovali brojni čelnici zagorskih općina i gradova, predstavnici razvojnih agencija, poduzetničkih centara i drugih institucija iz Hrvatske.


Fotogalerija