Zagorje
Bajka na dlanu

Predstavljen 65 mil. kn. vrijedan projekt revitalizacije Bedekovčanskih jezera

Datum objave: 27. svibnja 2021.

Događanje je počelo vožnjom električnim biciklima budućom trasom biciklističke staze oko jezera, nakon čega je održana konferencija za medije. Načelnik Darko Ban istaknuo je da vizija kako Bajere opet vratiti u život postoji već neko vrijeme. „U 4 godine riješili smo vlasništvo nad stazama oko jezera, na restoranu, ishodili građevinsku dozvolu za izgradnju biciklističkih staza i lokacijsku dozvolu za izgradnju centra za posjetitelje i trga. Naše aktivnosti i važnost projekta prepoznala je Krapinsko – zagorska županija te je projekt revitalizacije ove godine uvrstila u strateški projekt Krapinsko – zagorske županije. Hvala mojim suradnicima na predanom radu te Županiji na podršci u prepoznavanju važnosti revitalizacije ovog bisera Bedekovčine. Ujedno obavještavam NK Tondach da nemaju razloga za zabrinutost, obzirom da u projekt ulazi i njihovo pomoćno igralište. Općina će osigurati novu lokaciju s još kvalitetnijim terenom za pomoćno igralište kako bi dalje mogli nizati uspjehe u sportskim natjecanjima. Sada još rješavamo upravljanje nad vodama, postigli smo određene dogovore s RH i vjerujem da će nam se u skorijoj budućnosti dati mogućnost da možemo upravljati tim vodama i krenuti s izgradnjom“, rekao je načelnik Ban.

 

Župan Željko Kolar rekao je kako su projekt Bedekovčanskih jezera stavili u 5 najznačajnijih projekata na području KZŽ koje žele realizirati u sljedećih 7 godina. „Projekt zelena oaza stavljen je ravnopravno uz bok dogradnje Specijalne bolnice Krapinske Toplice, bolnice Stubičke Toplice, ZEZ –a u Stubičkom Golubovcu i Crne Kraljice u Krapinu. Imamo nekoliko načina, izvora financiranja, no ono ključno je da ulazi u razvojni sporazum i imat će poseban tretman. Financirat će se ili kroz Mehanizam za oporavak i otpornost u 100% iznosu ili preko EU natječaja s 85% ili preko domaće komponente, no realizirat će se i ponuditi jednu novu vrstu usluge“, rekao je župan Kolar te čestitao načelniku Banu što su sjajnu ideju pretvorili u projekt. Uspjeh u realizaciji ovog projekta uputio je i saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić.

 

Zamjenica ravnateljice Zagorske razvojne agencije Helena Matuša rekla je kako je revitalizacija Bedekovčanskih jezera strateški projekt Krapinsko – zagorske županije i da ga oni ispred ZARA-e i KZŽ percipiraju kao jednu novu oazu Zagorja. „KZŽ u ovom novom programskom razdoblju EU koje traje do 2027., podržava i pokreće projekte koji se prvenstveno baziraju na zelenom i održivom turizmu. U tom smislu želimo aktivirati sve naše prirodne i kulturne resurse koji mogu ponuditi ono što jedan novi turist koji se pojavljuje na tržištu treba i želi. Naša su istraživanja na tržištu pokazala da takvi turiste žele učiti o povijesti, lokalnoj baštini i sljubiti s tom destinacijom. Projekt je značajan i za produljene boravka turista te za brendiranje županije kao sigurne destinacije za aktivan i miran odmor u prirodi, kao i za lokalo stanovništvo i generiranje dodatnih sadržaja“, rekla je Matuša. Pročelnica za javnu nabavu i EU fondove Vlatka Mlakar napomenula je kako Krapinsko – zagorska županija prati globalne trendove te da je turizam na otvorenom trenutno najveći trend razvoj turističke ponude nečije destinacije.

 

Što se biciklističkih staza tiče, projektantica Lada Klačar iz tvrtke Hršak&Hršak rekla je da će se graditi 2750 m biciklističke staze oko jezera. „Biciklistička staza će biti osvijetljena javnom rasvjetom, širine 2,5 m, a jedna manja dionica će biti 1,5 m – rekla je Klačar. Projekt revitalizacije Bedekovčanskih jezera predstavio je projektant Tin Hršak. „S obzirom na ogromnu površinu zahvata, 21,5 ha, bilo je potrebno predvidjeti projekt koji će se moći realizirati kroz različite faze. Cilj bilo je jasno formiranje identiteta prostora jer Jezera danas predstavljaju identitet općine, popularno su okupljalište stanovnika i provlačena rekreativnim ribičima, ona su zapravo produkt industrije. Sama jezera nastala su iskopavanjem gline potrebne za opeku i crijep. Zato je opeka kao materijal izabrana kao hommage nastanku jezera i budući nositelj identiteta i prepoznatljivosti prostora uz Jezera. Osmišljeno je idejno rješenje za 17500 metara kvadratnih, a predviđeno je 5 jasnih tematski definiranih cjelina. Preduvjet je bilo uređenje svih biciklističkih i pješačkih staza. Cijeli kompleks jezera trebala bi biti pješačka površina namijenjena prvenstveno pješacima i biciklistima, pa se predviđa nešto veće parkiralište za automobile i autobuse. Kao najvažniji dio projekta je prostor trga koji nedostaje Bedekovčini s Centrom za posjetitelje, koji bi činili jedinstvenu cjelinu i koncipirani su na način da omogućavaju organizacije raznih manifestacija, sajmova, predstava, koncerata“, rekao je Hršak.


Fotogalerija