Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 2. listopada 2015.

Cilj okruglog stola bio je ukazati na važnost aktivnog starenja i njegovog utjecaja na psihičko i fizičko funkcioniranje stanovnika treće dobi, a željelo se dati i  smjernice osobama starije odrasle dobi i stručnjacima s područja Županije kako se prilagoditi procesu starenja i zadržati potrebnu razinu fizičke i mentalne aktivnosti te sudjelovanja u javnom životu. Predsjednica Povjerenstva za brigu o starijim osobama Martina Gregurović Šanjug u uvodnom je govoru istaknula da društvo nikako ne smije zanemariti osobe starije životne dobi. „Naprotiv, trebamo im posvetiti posebnu pažnju i vrijeme, a osobito se brinuti o njihovom zdravlju i dalje ih poticati  na bavljenje raznim  aktivnostima“  kazala je predsjednica povjerenstva.

Dr. med. Marina Stanković Gjuretek iz Zavoda za javno zdravstvo Krapinsko-zagorske županije u svojem se predavanju osvrnula na negativne demografske pokazatelje. Istaknula je da udio starije populacije u ukupnom broju stanovništva sve više raste. Također je pojasnila kako genetski činitelji ne određuju u potpunosti naše zdravlje u starosti i da se velikim dijelom može utjecati na zdravlje. „Genetika predodređuje svega 50 % naših bolesti u starijoj životnoj dobi, dok na preostalih 50 % utječemo bavljenjem nekom vrstom aktivnosti, zdravom prehranom te brigom o zdravlju“ rekla je dr. Stanković Gjuratek. Zdravko Maček, dipl. fizioterapeut iz Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice govorio je o utjecaju fizičkih aktivnosti na starenje. Smatra da bi se ljudi trebali početi baviti nekom vrstom aktivnosti najranije 10 – 15 godina prije nego što uđu u razdoblje starije životne dobi. Bavljenje aktivnošću ne mora biti isključivo bavljenje sportom – to može biti šetnja ili brzo hodanje. Maček je kao jedan od čestih problema istaknuo učestale padove starijih osoba te puno teže posljedice tih padova. Smatra da fizička aktivnost omogućava bolju pokretljivost starijih osoba, a time i lakši oporavak u slučaju eventualnih ozljeda. Dragica Slakoper-Lisica, profesorica psihologije iz Centra za socijalnu skrb Krapina, Podružnice Obiteljski centar Krapinsko-zagorske županije svoje je predavanje usmjerila na očuvanje mentalnog zdravlja tijekom starenja. Istaknula je da se osobe treće životne dobi često zanemaruje što može rezultirati njihovom depresijom i izoliranošću. Naglasila je važnost društvene aktivnosti za starije građane.

Na kraju skupa donijet je zajednički zaključak kako na društvu i zajednici leži obaveza da se organizira što više programa za osobe starije odrasle dobi (poput tečajeva informatike za umirovljenike i sl.), a potrebno je i da građani upoznaju mogućnosti aktivnog starenja u smislu sudjelovanja u javnom životu i preuzimanjem brige za svoje zdravlje usvajanjem zdravih stilova života. Okruglom stolu je nazočio i gradonačelnik Donje Stubice Juraj Srebačić.

 


Fotogalerija