Zagorje
Bajka na dlanu
Datum objave: 11. listopada 2019.

U sklopu obilježavanja Dječjeg tjedna je ove godine u organizaciji Krapinsko-zagorske županije održan niz aktivnosti, među kojima i dvije nove izvedbe mjuzikla Alica u zemlji Bajke na dlanu. Za učenike osnovne škole u Humu na Sutli mjuzikl je izveden u srijedu, 9. listopada 2019. godine, u kino dvorani u Humu na Sutli, dok je za učenike Osnovne škole Zlatar Bistrica izveden 11. listopada 2019. godine, u Domu kulture u Zlatar Bistrici. Objema izvedbama prisustvovala je i zamjenica župana za društvene djelatnosti Jasna Petek.

Mjuzikl Alica u zemlji Bajke na dlanu nastao je u sklopu projekta Lumen, kojeg provodi Krapinsko-zagorska županija. Mjuzikl su osmislili i pripremili učenici Osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog Zabok. Predstava je koncipirana u dva dijela, a njoj te nalaze prepoznatljive lokacije Hrvatskog zagorja poput Dvorca Veliki Tabor, Dvora Veliki Tabor, a u obrisima se jasno aludira na zabočkog književnog velikana Ksavera Šandora Gjalskog, mističnost Velikog Tabora, legendu o Čehu, Lehu i Mehu, legendu vezanu uz povijest i grb Zaboka.

“Fantastičnost elemenata i struktura igre glavni su vodiči u našoj interpretaciji i igri glume, plesa,  glazbe, riječi i pokreta[..]Naša je Zemlja čudesa smještena u Hrvatsko zagorje (Bajku na dlanu) gdje Alice susreću jednako neobične dramske osobe i nalaze se pred čudnovatim mjestima obilježenima legendama i predajama, a svojom kreativnošću i spontanošću trebaju odgovoriti na neobično postavljene izazove na putu kako bi ostvarile svoj cilj – postale Kraljice čarobnoga mjesta i maštom obogatile stvarnosti. […] Odlučili smo u našoj predstavi, našem mjuziklu, Zemlju čudesa pretvoriti u Bajku, zemlju igre, zajedništva, kreativnosti, mašte, sanjarenja, čistog i vedrog, u zemlju slobode i otvorenih umova. U Zemlju gdje vrijede rad, talent, snaga riječi i izražavanja, domišljatost, originalosti  i predanost. Bezrezervne i beskompromisne. Naša igra nema granica, u svakoj nelogičnosti postoji logika, a naši su glumci djeca Svemira u smijehu, plesu, glazbi i svakom pokretu […] Sjajne pjesme i glazbeni dijelovi upotpunjuju našu kazališnu čaroliju i otvaraju vrata naše Zemlje čudesa u kojoj su igra, smijeg, ples, glazba i gluma način življenja, a koliko su mentori i učenici uložili truda, vremena, zajedništva, predanosti, snage i mašte – zaključite sami! Dugotrajnim i iscrpnim radom od preko 600 sati te zajedničkim probama stvorili smo čaroliju koja će ostati upisana u jedan od najvećih umjetničkih školskih projekata, a što je najvanije – naučili smo mnogo o sebi i svojim mogućnostima. Naučili smo i spoznali da je sve moguće ako vjerujemo i ako se iskreno i potpuno predamo čaroliji i ljepoti stvaranja ” – stoji u osvrtu na čitav projekt Tine Marušić, jedne od učeničkih mentorica.


Fotogalerija